spiral
20 آذر 1401 - 12:23

پورابراهیمی: مجلس سریع‌تر درباره زمان بررسی لایحه بودجه و برنامه هفتم تصمیم بگیرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در مورد زمان بررسی لایحه بودجه و برنامه هفتم توسعه نوعی بلاتکلیفی وجود دارد و زمان در حال از دست رفتن می‌باشد و مجلس باید هر چه سریع‌تر در این حوزه تصمیم گیری کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس،‌ محمدرضا پورابراهیمی در نشست علنی امروز یکشنبه 20 آذر مجلس شورای اسلامی در تذکری به مجموعه دستگاه دیپلماسی بابت اقدامات اخیری که در منطقه صورت گرفته، گفت: بیانیه اخیر کشورهای عربی منطقه در راستای ادعاهای واهی در خصوص جزایر سه گانه جمهوری اسلامی ایران و حضور کشور چین در این نشست برای ما قابل تامل است، انتظار می‌رود دستگاه دیپلماسی با اقدام لازم از منافع نظام و مردم دفاع کند.

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس زمان بررسی بودجه اکنون در حال از دست رفتن است. بر اساس آئین نامه دولت باید ۱۵ آذر لایحه بودجه را به مجلس ارائه کند، حال که ارائه لایحه برنامه توسعه به دلایل مختلف به تاخیر افتاده است، دولت باید در ارائه لایحه بودجه در زمانبندی تعیین شده عمل کند.

نماینده مردم کرمان در مجلس تصریح کرد: ممکن است اصرار ما در خصوص ارائه برنامه هفتم توسعه سبب شود تا به سمت تصویب بودجه چند دوازدهم برویم که علامت خوبی برای اقتصاد کشور نیست. به نظر می‌رسد مجلس باید در خصوص بررسی لایحه بودجه و برنامه هفتم توسعه تصمیم جدی بگیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: بنده چندی پیش این موضوع را مطرح کردم و آقای قالیباف تاکید داشتند که ارائه بودجه قبل از برنامه خلاف قانون است اما ما سال گذشته با استناد به یک عبارت برنامه پنج ساله را برای یک سال تمدید کردیم. اکنون نیز این ظرفیت قانونی وجود دارد که از طریق طرح یا لایحه برنامه ششم توسعه برای مدتی دیگر تمدید شود. از نظر بنده باید تصمیم گیری جدی در این حوزه در هیات رئیسه صورت گیرد چرا که اکنون مجلس و کشور در خصوص بررسی لایحه بودجه و برنامه هفتم توسعه بلاتکلیف مانده‌اند.

علی نیکزاد که اداره جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر وی بیان کرد: تذکر شما کاملا دقیق است و دولت باید تا ۱۵ آذر لایحه بودجه را به مجلس ارائه می‌کرد اما مطلع هستیم که در دولت در جلسات چند شیفته برنامه توسعه در حال بررسی است. در جلسه قبلی هیات رئیسه نیز در خصوص بررسی لایحه بودجه و برنامه هفتم بحث شد اما امروز جلسه دیگری هیات رئیسه دارد که پیرامون آن بحث و بررسی صورت خواهد گرفت تا هم برنامه هفتم و هم لایحه بودجه به سرانجام برسد. نظر شخصی بنده این است که بودجه چند دوازدهم نیز به صلاح کشور نمی‌باشد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 904265